Pracownia dnia codziennego

Pracownia dnia codziennego jest istotnym elementem terapii.

Zajęcia  prowadzone w tej pracowni przygotowują do samodzielnego funkcjonowania, rozwijają zaradność życiową oraz uczą pracy w zespole. Pomagają również rozwijać indywidualne zainteresowania mieszkańców i poszerzać ich wiedzę. W ramach tej pracowni prowadzone są:

 

Sekcja gospodarstwa domowego - ma na celu rozwijanie umiejętności praktycznych dotyczących prostych prac podejmowanych w każdym gospodarstwie, takich jak obsługa sprzętu AGD i zasad bezpieczeństwa przy ich użytkowaniu, dbanie o czystość i porządek wokół siebie.

Sekcja kulinarna - zajęcia te pomagają zwiększyć samodzielność mieszkańców, którzy przygotowują różnego rodzaju potrawy oraz pieką ciasta z zachowaniem podstawowych zasad higieny żywienia. Różnorodność potraw jest dopasowana do sezonu oraz okresów świątecznych.

Sekcja zakupowa - w ramach tej sekcji uczestnicy razem z opiekunem robią zakupy dla pozostałych mieszkańców. Każdy z mieszkańców naszego Domu objęty jest także programem treningu ekonomicznego, który ma na celu naukę umiejętnego gospodarowania własnymi pieniędzmi, naukę oszczędności i planowania wydatków.

Zajęcia świetlicowe - jest to ogólna forma terapeutyczna. Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych i prowadzone są przez opiekunów. W ramach tych zajęć mieszkańcy mają możliwość:

  • grać w gry planszowe, karty, układać puzzle, itp.
  • rozwiązywać quizy, zagadki, rebusy, układanki logiczne, rozwiązywać krzyżówki
  • słuchać muzyki, śpiewać
  • oglądać telewizję, filmy video, słuchać audycji radiowych, itp.,
  • uczyć się pisania np. listów, kartek pocztowych, recenzji z wycieczek
  • uczestniczyć w zajęciach plastycznych,
  • wykonywać robótki ręczne,
  • grać w tenisa stołowego, rzutki, piłkarzyki
  • wykonywać różne elementy dekoracyjne do wystroju  wnętrza Domu

 

Kącik biblioteczny - zajęcia pozwalają na rozwój indywidualnych zainteresowań, poszerzają wiedzę o świecie, kształtują hierarchię wartości. Mieszkańcy pomagają w prowadzeniu spisu bibliotecznego i dbają o różnorodność pozycji czytelniczych w biblioteczkach podręcznych znajdujących się w pokojach dziennych.

Sekcja edukacyjna - zajęcia prowadzone w ramach tej sekcji pozwalają nabywać i udoskonalać umiejętności praktyczne i obejmują m.in.: kącik piękności, w którym mieszkańcy poznają sposoby pielęgnacji własnego ciała (cery, stóp, rak, paznokci, włosów). Mieszkańcy mają również możliwość skorzystania z usług fryzjerskich, zwiększają swoją świadomość w zakresie nauki o higienie życia codziennego. Istnieje również możliwość nauki lub doskonalenia obsługi komputera i podstawowych programów oraz nauki korzystania z ogólnodostępnego na terenie całego Domu internetu.